Práškové laky
Základní charakteristika práškových barev
Práškové barvy jsou moderním a ekologickým řešením povrchové úpravy řady výrobků. Práškové barvy se řadí do skupiny tzv. průmyslových nátěrových hmot. Skládají se ze směsi pryskyřic, pigmentů, případně dalších surovin, které například dodávají práškovým barvám tvrdost, lesk, nebo požadovanou hloubku matu, vytvářejí strukturní povrch apod. Tato směs má suchou práškovou konzistenci. Prášková barva se pro aplikaci ničím neředí, ani se v žádné tekutině nerozpouští. Nanáší se v práškové podobě pomocí stlačeného vzduchu, který po smísení s práškem vytváří tekutou směs.
Výroba práškových barev
Narozdíl od tekutých nátěrových hmot, kde při výrobě dochází ke smísení a vzájemné reakci jednotlivých složek v roztoku vody nebo rozpouštědla, jsou jednotlivé složky práškových barev smíchávány v tavenině. Ta je pak vytlačována výrobním zařízením na chladící válce a po zchladnutí mleta ve speciálních mlýnech na požadovanou hrubost částic práškové hmoty. Tato výsledná hmota je konečným výrobním produktem – práškovou barvou.
Rozsah použití práškových barev
S výrobky opatřenými práškovým povlakem se dnes setkáváme téměř na každém kroku. Práškují se výrobky tzv. bílého programu (pračky, ledničky, sporáky, mikrovlnné trouby), kovový nábytek a bytové doplňky, trezory, zámky, věšáky, kryty spotřební elektroniky a výpočetní techniky, jízdní kola, sportovní nářadí a posilovací stroje, kancelářské a studijní pomůcky, magnetické tabule, drobné předměty, se kterými se běžně setkáváme (lžíce na boty, otvíráky), díly pro automobilový průmysl (brzdové destičky, disky kol, kovové části interiéru, řada komponentů na motocyklech), radiátory, hasící přístroje, dopisní schránky, osvětlovací tělesa a lampy, lahve na parfémy a některé druhy alkoholických nápojů, okrasné květináče, pouzdra na cigarety a tabák, elektrorozvodné skříně, kovové podhledy, armatury a mnoho dalších.
Rozdělení podle nosičů, jejich charakteristika
Běžně rozšířenými a masově používanými práškovými barvami jsou termosety.
Podle nosičů je dělíme na tyto základní typy:
Určené pro interiéry
- Epoxidové (EP), určené výhradně pro použití v interiéru. Velmi dobře odolávají korozi a některým chemickým látkám.
- Epoxipolyesterové (PEP), tzv. hybridní, nebo též zlidověle „mixy“, jsou dnes nejvíce používanými práškovými barvami. Jsou určeny především do vnitřního prostředí, ale lze je používat i na výrobky krátkodobě vystavované povětrnostním vlivům.
Určené pro exteriéry
- Polyesterové práškové barvy (PES) jsou určeny především k použití v exteriéru pro vysokou odolnost proti UV záření a ostatním povětrnostním vlivům.
- Polyuretanové práškové barvy (PUR), které jsou velmi odolné vůči povětrnostním vlivům. Transparentní polyuretanové práškové laky vykazují vysokou čirost.
- Akrylátové práškové barvy (AC) je možné používat i pro použití do exteriéru, jejich silnou stránkou je mj. jejich vysoká odolnost vůči chemickým látkám.
Barevná škála, typová škála
Nejrozšířenějšími jsou na trhu práškové barvy epoxidové, hybridní a polyesterové. Tyto práškové barvy se běžně vyrábějí v mnoha vzhledových typech a obrovské paletě odstínů. V odstínové paletě se zpravidla vychází z mezinárodně uznávané vzorkovnice s označením RAL . Práškové barvy se vyrábějí od vysoce lesklých až po hluboce matné typy. Podle povrchu se také práškové barvy dělí na typy s hladkým povrchem, jemně strukturním povrchem a hrubě strukturním povrchem.
Kromě těchto základních typů se vyrábějí práškové barvy s různými vzhledovými efekty (například tzv. metalízy, antiky, perletě, glitry aj.).
Nanášení práškových barev
Práškové barvy se nanášejí na vhodně předupravený podklad, který je zbavený všech chemických a mechanických nečistot.
V aplikačním zařízení je prášková barva smíšena s tlakovým vzduchem a hnána ze zásobníku hadicí do aplikační pistole a z ní stříkána na výrobek. Aby nanesený prášek na výrobku ulpěl, je mu v aplikačním zařízení dodána elektrostatická energie, která způsobuje přitahování jeho částic ke stříkanému výrobku a následném ulpění na něm. Říká se, že prášek je v aplikačním zařízení „nabíjen“. Toto „nabití“ je zajišťováno dvěma základními způsoby: třením o vnitřní stěny speciální aplikační pistole, které jsou vyrobeny z teflonu (tzv. tribo) nebo získáním náboje pomocí elektrody vysokého napětí, umístěné u ústí aplikační pistole (tzv. korona nebo statika).
Následné vytvrzení ve vytvrzovací peci uzavírá celý proces aplikace. Po vytvrzení je výrobek z pece vyjmut a po zchladnutí je ihned připraven k montáži, kompletaci, případně k zabalení a expedici.
Práškové barvy jsou jednovrstvým nátěrovým systémem, který nevyžaduje použití základních nátěrů a po nanesení nevyžaduje žádné následné schnutí. Tato vlastnost umožňuje dosahovat poměrně vysoké produktivity práce a při optimálním zvládnutí technologie aplikace i ekonomické úspory.
Ekologie a odpady
Jednou z obrovských výhod povrchové úpravy práškovými barvami jsou dobré ekologické podmínky provozu a ekologické parametry vlastností konečného povlaku v porovnání s povrchovou úpravou většiny běžných tekutých nátěrových hmot. Práškové technologie nepoužívají rozpouštědla, hmota je nanášena v práškovém stavu a u technologií s možností recirkulace prášku v aplikačním zařízení je odpad z aplikace minimální. Navíc lze zbylou práškovou barvu (odpad z prostřiku) za určitých podmínek regenerovat a poté opět použít.
Skladování práškových barev
Dodržení optimálních podmínek při skladování práškových barev má nejen vliv na jejich životnost, ale také výrazně ovlivňuje samotnou kvalitu jejich aplikace. Optimální podmínky pro skladování splňují prostory, které jsou suché a zateplené tak, aby se teplota prostředí pohybovala v rozmezí do 25 °C. Práškové barvy je dále nutno chránit před zvlhnutím a prudkými výkyvy teploty, které mohou způsobit navlhnutí z orosených vnitřních stěn obalu.
Žárové zinkování
Žárové pozinkování je, když je ocel po příslušném předběžném zpracování (odmaštění) ponořením do kapalné taveniny zinku legována na povrchu a potažena zinkem. Zinkový povlak vytvoří slitinu s ocelí. Je neoddělitelně spojen s ocelí a tím je vhodný pro všechny vnitřní a vnější plochy. Odolnost pozinkování závisí na podmínkách, kterým je vystaveno. Zahrnuje období od 20 do 40 let, podle podmínek prostředí a atmosféry.
Shrnutí
Žárové pozinkování je nejlepší systém k ochraně oceli proti korozi.
Nabízí velký počet reálných předností, které by měl znát každý zákazník.
Rozlišujeme tyto typy pozinkování:
- trvanlivé
- odolné
- bezúdržbové
- katodově chráněné
- časově úsporné
- spolehlivé
- cenově výhodné
- optimální, i v dutých prostorách a na hranách
- snadno kontrolovatelné
- dobře vypadající a ekologické
Dekorativní zinkování
Závěsové zinkování
Provádíme na základní materiál ocel, litina. Galvanicky vyloučený povlak zinku v slabě kyselých zinkovacích lázních v provedení:
- bez pasivace (pod KTL)
- s pasivací modrým III. mocným chromátem + zapečetění transparentním lakem
- s pasivací VI. mocným žlutým chromátem + zapečetění transparentním lakem
Maximální rozměry pokovovaných součástí: 2000 x 1000 x 250 mm.
Hromadné zinkování
Provádíme na základní materiál ocel, litina. Galvanicky vyloučený povlak zinku v slabě kyselých zinkovacích lázních v provedení:
- s pasivací modrým III. mocným chromátem
- s pasivací VI. mocným žlutým chromátem
Rozměr pokovovaných součástí je od 3 do 120 mm a minimální technolgická dávka 2 kg.
Dekorativní chromování
Provádíme pokovení libovolnými systémy protikorozních povlaků s vysokou korozní odolností. Provádíme jej na základní materiál železa, oceli (kromě nerezi), slitiny mědi, zinku a za určitého podílu Cu také hliníku. Příprava materiálu broušením, kartáčováním, leštěním (vše dle dohody se zákazníkem). DCr je kombinace vícevrstvého povlaku, který se skládá z:
- povlak Cu z alkalické lázně 5 – 8 µm (předmědění)
- povlak Cu z lesklé kyselé lázně 10 – 15 µm (mědění)
- povlak Ni pololesklá kyselá lázeň 10 – 15 µm (pololesklé niklování)
- povlak Ni z lesklé kyselé lázně 5 – 10 µm (lesklé niklování)
- povlak Cr z lesklé dekorativní lázně 0,3 – 1 µm (chromování)
Případně jiné kombinace výše uvedených povlaků, které odpovídají elektrolyticky vyloučeným povlakům NIKL – CHROM a MĚĎ – NIKL – CHROM dle ČSN EN 12540.
Maximální rozměry pokovovaných součástí : 2000 x 1000 x 250 mm.
Dekorativní chromování a následné anaforetické lakování
Anaforetické nanášení laku – dokonalá dekorativní úprava a antikorozní ochrana povrchu
Technologie dekorativního zpracování povrchu součástek využívá galvanického lesklého niklování a následného nanášení anaforetického bezbarvého vodou ředitelného laku ALBRIFIN S, který může být barven tak, aby dosáhl vzhledu mosazi (Ms), zlata (Au), mědi (Cu), černého niklu (Ni), či jiné transparentní barvy.
Pomosazené kování:
Na kovový podklad jsou pak v technologickém procesu – v jedné automatické lince nanášeny postupně tyto vrstvy:
- základní kov – surový nebo mechanicky upravený (broušením, tryskáním, leštěním podle toho, jak vysoký lesk požadujeme u konečného vzhledu)
- předniklování – vrstva 3 až 10 mikronů
- lesklé mědění (kyselé) – vrstva 14 až 18 mikronů
- niklování dekorativní – vrstva 4 až 6 mikronů
- lakování anaforetické – vrstva 6 až 10 mikronů – barvení na požadovaný odstín
- vypálení laku při 150 až 160 °C po dobu 30 minut
Výhody této technologie jsou následující:
- velmi dobrá korozní odolnost vrstvy galvanického podkladu a dekorativního laku
- výborná přilnavost při mřížkové zkoušce dle testu ISO 2409
- dodržení odstínu při více komponentech jednoho kompletu
- velmi dobrá odolnost proti potu, kosmetice a chemikáliím (saponáty, benzin, aceton, aj.)
- vynikající odolnost proti otěru – odolnost proti vařící vodě
- netvoří se kapky a potečeniny („záclony“)
- během celého zpracování se součástek nedotýká lidská ruka – není třeba převěšovat součástky
- dokonalejší podklad (zaručující větší přilnavost) pro případné doplňující (částečné) přestříkání syntetickými nebo vypalovacími emaily
Nerezové materiály povrchově ukončené balotinou
Balotina, jinak řečeno skleněné kuličky, je materiál, který je inertní a chemicky neměnný. Je to materiál, který je ekologický a z hlediska toxikologie je nezávadný. Je zpravidla používán při finálních úpravách povrchu materiálu. Dále se využívá v oblasti jemného tryskání a svoji využitelnost nalezne i u nerezových dílů. Lze ho použít pro jemné tryskání.
Nerezové materiály povrchově ukončené mořením
Vlastnosti nerezové oceli jsou dány jejím složením, hlavně pak významným obsahem chromu. Je chráněna filmem oxidu chromitého, který vzniká působením atmosférického kyslíku. Nerezová ocel tak nepotřebuje další ochranný povlak proti korozi.
Během běžných výrobních procesů jako řezání, ohýbání apod. dochází k porušení ochranného filmu. Sváření pak způsobuje barevnou změnu a korozi v místě sváru, především ve vlhkém prostředí s přítomností chloridů. Moření zbavuje povrch nerezové oceli oxidačních produktů, ale i značení od dodavatelů a jiného znečištění. Výsledný povrch je sjednocený barvy stříbřitě šedé.
Moření ponorem
Provádí se mořením ve směsi kyseliny dusičné a kyseliny fluorovodíkové po předchozím hrubém odmaštění. Následuje oplach vodou do neutrální reakce na kyseliny.
Nerezové materiály povrchově ukončené leštěním
Nerezové materiály povrchově ukončené broušením
Postupným přebrušováním materiálu a snižování zrnitosti brusu docilujeme jemného broušeného povrchu. Tento povrch je následně možné vymořit případně vyleštit do zrcadlového lesku.
Nerezové materiály povrchově ukončené leštěním a následně Nitridací
Ultratenká vrstva nitridu titanu vytvořená PVD (Physical Vapour Deposition) povlakovací technologií vyniká svou tvrdostí, otěruvdorností, chemickou odolností a také zdravotní nezávadností. Díky svému lesku a barvě povrchu lze tímto způsobem "pozlacovat, stříbřit" povrchy jak kovů, tak i skla keramiky a některých plastů. Dále se díky svým vlastnostem využívá zejména při povlakování obráběcích nástrojů, u kterých se takto výrazně zvyšuje životnost, v lékařství například na kloubní náhrady, nebo v elektrotechnice.
Princip
Na předem připravený, dokonale očištěný a odmaštěný povrch zboží se vakuové komoře naprašuje za pomoci plazmy a reaktivního plynu tenká (cca 3 – 5 mikronů) vrstva nitridu titanu.
Co nabízíme
Na našem zařízení jsme schopni povlakovat dekorativní vrstvy titanu
a nitridu titanu v barevných odstínech titanově stříbrný, mosazný,
zlatý, měděný až kovově fialový. Dále připravujeme nabídku povlakování
vrstvou zirkonia a nitridu zirkonia, který svými vlastnostmi předčí již
nabízený nitrid titanu.
Je ještě tvrdší, odolnější a zlatý odstín téměř nerozeznatelný od
zlata samotného. Velikost zařízení dovoluje povlakovat výrobky
o rozměrech plochy až 1700mm x 800mm.
- Prospekt k titanování [pdf; 1,9 MB]